چگونه BIOS رایانه را به حالت کارخانه برگردانیم؟


برخی از دستورات اصلی رایانه مانند تنظیمات ساعت و سخت افزار معمولا در BIOS انجام می شود. برخی از مواقع نیا است به دلایلی مانند عدم سازگاری سخت افزار با برخی تنظیمات انجم شده، تنظیمات را به حالت کارخانه برگردانیم و CMOS را پاک کنیم.

پاک کردن CMOS بایوس سیستم را ریست می کند و به حالت کارخانه بر می گرداند. در بیشتر مواقع گزینه پاک کردن در منو های BIOS قرار دارد ولی در برخی مواقع نیاز دارید که رایانه را باز کنید!

امروز برسام قصد دارد این راهکار را بررسی و به شما آموزش دهد.

استفاده از منوهای BIOS

راحت ترین راه برای پاک کردن CMOS استفاده از تنظیمات BIOS است. برای این کار رایانه خود را ریست کنید. زمانی که رایانه روشن می شود اطلاع می دهد که برای رسیدن به BIOS باید کدام کلید را فشار دهید. این کلید معمولا Delete یا F2 است.

 BIOS  BIOS

در میان منو های BIOS به دنبال Reset باشید. ای گزینه ممکن است کلماتی مانند Reset to default، Load factory defaults، Clear BIOS settings، Load setup defaults یا چیزهای شبیه به اینها. به همین راحتی!

biosbios

استفاده از Jumper در مادربورد

اکثر مادربورها دارای جامپری برای پاک کردن CMOS هستند. زمان هایی که به هر نحوی BOS در دسترس نیست مانند زمان هایی که روی منوهای آن رمز گذاشته شده باشد، می توان از این روش استفاده کرد.

معمولا محل دقیق این جامپر در دفترچه مادربورد نوشته شده است. دقت داشته باشید که مادربوردهای جامپرهای مختلفی دارند و حتما دقت کنید که به اشتباه جامپر دیگری را برندارید.

کابل برق رایانه را بکشید و از عدم ورورد برق به سیستم مطمئن شوید. رایانه را باز کرده روی مادربورد معموا در کنار جامپر مورد نظر کلماتی مانند  CLEAR CMOS, CLEAR, CLR CMOS, PASSWORDیا  CLR PWDنوشته شده است. مراقب باشید حتما اتصال به زمین داشته باشید وگرنه مادربورد صدمه خواهد دید.

جامپر را در حالت “clear” قرار داده و رایانه را روشن کرده و دوباره خاموش کنید. حالا جامپر را به حالت قبلی برگردانید. به همین راحتی!

biosbios

جابجایی باتری CMOS

برخی مادربوردها ممکن است جامپبر برای CMOS نداشته باشند. به جای ان می توان با برداشتن باتری کنار CMOS و بازگردانی دوباره آن، CMOS را پاک کرد.

باز هم تاکید می کنیم که از اتصال به مین مطمئن باشید. پس از برداشتن باتری حدود ۵ دقیق صبر کنید و سپس باتری را برگردانید.

باز هم به همین راحتی!

بایوسبایوس


منبع: برسام

نظرات

asPr1yz3gz سیزدهم شهریور 1395
http://medrol.org/ - Medrol http://nolvadex2.us/ - Nolvadex http://buymetformin.us.com/ - Buy Metformin
پاسخ دادن
0

تعداد کل نظرات: 1 نظر